Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
Fuar Takvimi
Yatırım Programı İzleme
İç Kontrol Sistemi
Form İndir
Birimlerimiz
Kamu Hizmet Standartları
Verilecek Su Miktarları
Kırsal Kalkınma Planı
 
   Anasayfa  Haber Arşivi   Haberler
  Mera Kanunu Bütün Yönleriyle Tanıtıldı

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü'nce 4342 sayılı Mera Kanunu'nun getirdiği kazanımların korunması, geliştirilmesi ve kullanılmasına yönelik bilgileri kamuoyuna anlatmak amacıyla "MERA KANUNU TANITIM PROJESİ" hazırlanmıştır. Proje, bir eğitim ve tanıtım projesidir. Projenin hedef kitlesi, mera, yaylak ve kışlak alanlarını kullananlar ile kamuoyudur.

Bu proje ile ülkemiz kültürel ve doğal zenginlikleri içerisinde önemli yer tutan çayır ve meraların tanıtılması ve korunması için kamuoyu bilincinin oluşturulması amaçlanmaktadır. Çayır ve meralar, çevre ve insan sağlığına olan yararları yanında sahip oldukları büyük tarımsal potansiyel nedeni ile hayvancılık için kaliteli kaba yem kaynağı olarak da son derece önemlidir

Kaliteli kaba yem üretiminin artırılması, Biyolojik yaşam döngüsünün devamı ve erozyonun önlenmesi amacıyla İlimizde uygulanmakta olan 4342 Sayılı Mera Kanununa göre mera, yaylak, kışlak ve çayırların kanun kapsamında tespiti, bakımı, korunması ve yönetimi ile ilgili olarak, kamuoyunun bilgilendirilmesi, ilgili çevre köy ve belediyelerin ilgisini çekerek özendirilmesi , mera, yaylak ve kışlakların ot kapasitelerinin artırılması, erozyonun önlenmesi,  korunması ve en iyi şekilde kullanımının sağlanması amacıyla Mera Islah ve Amenajmanı konulu bilgilendirme ve eğitim toplantısı ,01.04.2010 tarihinde Isparta Otelinde saat 10.00' da, Mülki İdare Amirleri, İl Mera Komisyonu üyeleri, Belediye Başkanları, İlçe Tarım Müdürleri, İlçe Mera Teknik Ekip Başkanları, Mera Yönetim Birliği Başkanlarının katılımı ile yapıldı.

Isparta ilinde Mera Kanunu kapsamında tespit çalışmalarının % 96’ sı, tahdit çalışmalarının % 85’ i tahsis çalışmalarının % 37 si tamamlanmıştır. Ş.Karaağaç/Göksöğüt-Çiçekpınar, Yalvaç/ Kumdanlı- Akçaşar-Hüyüklü, Keçiborlu / Kaplanlı-Aydoğmuş Meralarında ıslah çalışmaları tamamlanmıştır. Senirkent/ B. Kabaca merası ıslah çalışması devam etmektedir. Isparta genelinde toplam 14.908 da mera alanı Islah programı kapsamındadır.

2005 yılında Islah projesi hazırlanıp uygulamaya konulan ve 2008 yılında açılışı yapılan İlimiz Yalvaç İlçesi Kumdanlı Merası , 'Mera Kanunu Tanıtım Projesi' kapsamında Türkiye Genelinde Düzenlenen yarışmada 'Altın Bayrak' ile ödüllendirilmiştir. Ödül töreni Mayıs ayında düzenlenecek olup, 'Altın Bayrak' ödülü ve sertifika Tarım Bakanımız Sayın, M.Mehdi EKER tarafından takdim edilecektir.

Isparta İlinde ıslah çalışması yapılan 18 meranın mera yönetim birliği kurulmuştur. Toplantıda Meraların korunmasında azami şekilde yararlanmanın sağlanması için Mera Yönetim Birliklerinin kuruluş, çalışma esas ve usullerinin bilinmesi uygulamada karşılaşılan sorunların çözümü konusunda birlikteliğin sağlanması hususunda Mera Yönetim Birlik Başkanlarının bilgilendirilmesi sağlanmıştır.

Ayrıca Mera Komisyonuna bağlı olarak çalışan Teknik ekiplerin Mera Kanunu ve Yönetmeliği kapsamında görev ve sorumlulukları çalışma prensipleri konusunda eğitim verilecektir.

                                                  TOPLANTIDAN GÖRÜNTÜLER

 

Bu Haber  1009 kez incelendi
 
  Aktif Ziyaretçi:  :2 Bugün: 56 Toplam: 784567
 
 
Yönetim Paneli 2010 © Isparta Tasarım: YeNiCeRi